Bindl Sales



North Dakota Ag News Headlines
Game and Fish Volunteers Recognized
North Dakota Ag Connection - 03/12/2018

Volunteer instructors for the North Dakota Game and Fish Department were recently recognized at the annual banquet in Bismarck.

Michael Malarkey, Bismarck, was recognized as volunteer of the year; Kent Reierson, Williston, was named archery instructor of the year; Martin Marchello, Bismarck, was recognized as hunter education instructor of the year; Velva residents Travis Leier and DJ Randolph were named hunter education team instructors of the year; and Terry Fasteen, Helena, Mont., received the lifetime achievement award.

Honored for 30 years of service were Timothy Bohlman, Thompson; Daniel Brown, Dickinson; Roger Krueger, Bismarck; Kevin Lech, Mandan; Vaughn Quern, Thompson; Joseph Simon, Thompson.

Recognized for 25 years of service were Richard Bahm, Mandan; Wayne Beyer, Wahpeton; Mark Biel, Bismarck; Jeff Bjugstad, Wahpeton; Myron Brager, Sibley; Darrell Ekberg, Manvel; Joseph Haas, Lidgerwood; Robert Haglund, Garrison; Gerald (Tom) Lawson, Donnybrook; Robert Martin, Jamestown; Kenneth Retzlaff, Ellendale; Dale Veselka, Tower City.

Honored for 20 years of service were Burns Bailey, Moffit; Matthew Evans, Stanley; William Gauslow, Christine; Del Houghton, Steele; Scott Sigette, Devils Lake; Tim Stiles, Fairmount; Melisa Toepke-Peterson, Fargo; Beverly Turbiville, Dickinson; Timothy Wieben, Bismarck.

Fifteen-year service awards were presented to Jerod Basol, Portland; Sylvia Brockman, Bismarck; Mark Fisher, Devils Lake; Glen Hauf, Makoti; Doug Hintzman, Kulm; Justin Houghton, Steele; Rodney Hubbard, Fargo; Kathy King, Bismarck; Peggy Knotts, Fargo; Thomas Schumacker, Fullerton; Scott Wagner, Casselton.

Ten-year active instructors recognized were Kyle Beach, Wimbledon; Michael Feener, Fargo; Dayne Green, Reeder; Brent Hansen, Horace; Stephen Hunt, Reynolds; Terry Huwe, Menoken; Christopher Krenzel, Harvey; Michael Neis, Carrington; Robert Ogurek, Burlington; Dustin Roeder, Menoken; Randy Schock, Bismarck; Penny Lee Slagle, Williston; Justin Werven, Beulah.

Recognized for five years of service were Troy Anderson, Dickinson; Craig Blomster, Leeds; Kaya Engen, Heaton; William Harkness, Leeds; Nicholas Krump, Grand Forks; Dennis Lakoduk, Minot; Kerry Thompson, Watford City; Eric Viall, Ray.

Two-year active instructors recognized were Duane Bowen, Halliday; Randal Brockman, Gwinner; Robert Curl, Beach; Amelia Doll, Bismarck; John Eldredge, Fargo; Tim Fiebiger, Valley City; Destiny Fox-Deane, New Town; Cathryn Hanson, Hettinger; Gaylord Hibl, Wahpeton; Brant Jacobson, Harwood; Kristen Mason, New Town; Richard Podoll, Jamestown; Heather Retzer, Wahpeton; Scott Rupert, Bowman; William Rupert, Minot; Daron Sander, Hankinson; Jodi Sander, Hankinson; Duane Schauer, Williston; Michael Triepke, Bismarck; Lonnie Wertz, Fargo; Don Williams, Bismarck.

Send this article to a friend


Other North Dakota Headlines
Grouser Products
Professional Dairy Producers Foundation
Copyright 2018 - USAgNet.com. All Rights Reserved.